לקביעת תור התקשרו:

08-6219999

טיפולי מניעה – נעשה על ידי הצוות המטפל

העששת ("החור בשן") נגרמת כתוצאה מהצטברות רובד החיידקים (פלאק) – שכבה דקה של שאריות מזון וחיידקים הנמצאים בפה באופן טבעי. החיידקים גורמים לפרוק סוכרים המצויים בפלאק ויוצרים חומצה הממיסה את חומר השן המסויד וגורמת להיווצרות העששת.

איטום חריצים וחרירים

העששת מתפתחת בעיקר בחריצי וחרירי משטחי הלעיסה של השן או בשטחי המגע שבין השיניים-אזורים אותם קשה לנקות. לאותם מטופלים עם שיניים בעלי חריצים וחרירים עמוקים ובסיכון גבוה לפתח עששת, מומלץ לבצע איטום חריצים. האיטומים מונחים בחריצי וחרירי השיניים (ואינם נראים שכן הם בצבע השן) ומונעים הצטברות של שאריות מזון וחיידקים באזורים אלו, ובכך נמנעת יצירת העששת.

שימוש בפלואוריד

פלואוריד הוא מינרל המצוי בטבע. הוא גורם לשכבה החיצונית של השן (האמאייל) להיות עמידה יותר בפני התפתחות עששת, וכך הסיכון להיווצרות עששת נמוך יותר. ניתן לקבל פלואוריד בארבעה אופנים:

  • במי השתייה
  • במשחת שיניים או שטיפות פה המכילות פלואוריד
  • בתוספי פלואוריד (גלולות לעיסה או טבליות מציצה) – יעיל אצל ילדים בזמן הסתיידות השיניים
  • בטיפולי אפליקציית פלואוריד מקומית על ידי השיננית או הרופא במרפאת השיניים

תוספת פלואוריד מותאמת לכל מטופל באופן אישי ונקבעת ע"פ רופא השיניים והשיננית בהתייחס למספר שיקולים החל מרמת הסיכון לפתח עששת, האם מי השתייה באזור המגורים מופלרים, וכן הלאה. מינון הפלואוריד ואופן המתן (משחות, אפליקציה מקומית וכו') נקבע בהתאם לצרכי המטופל.

טיפול על ידי שיננית

בחלל הפה נמצאים חיידקים רבים באופן קבוע. חיידקים אלה נצמדים לפני השן ויוצרים שכבה הקרויה רובד חיידקים ("פלאק").

ברוק המופרש מבלוטות הרוק שבפה יש מינרלים רבים כסידן, זרחן ועוד. חלק מהם שוקעים ונצמדים אל דפנות השיניים ויוצרים את אבן השן או "אבנית".

הצטברות אבנית לאורך זמן עלולה לגרום להתפתחות של מחלת חניכיים אשר תתבטא בנפיחות ודימום. בטווח הארוך החמרה של מחלת החניכיים עלולה לגרום לספיגה של העצם המהווה את מנגנון התמיכה של השיניים עד כדי אובדן השיניים (דבר המתבטא בתזוזתן).

צחצוח שיניים ביתי נכון יכול להוריד את רובד חיידקי השן, אך אינו יכול להוריד את שכבת האבנית ובכך חשיבות הטיפול אצל השיננית. הסרת אבנית על ידי שיננית הוא טיפול מונע שתועלתו עצומה.

תפקיד חשוב נוסף של השיננית מתמקד בטיפולי המניעה- חלק בלתי נפרד מטיפול השיננית הוא להתאים לכל מתרפא מברשת שיניים ואביזרים נוספים לניקוי חלל הפה המתאימים אישית לו. כמו כן, השיננית מדריכה ומסבירה כיצד לצחצח נכון ואת אופן השימוש באביזרים השונים (חוט דנטלי, קיסמים, מברשות בין שיניות וכו').

מומלץ לבקר אצל השיננית אחת ל-3 חדשים, במיוחד למטופלים בעלי שיקום נתמך שתלים ומטופלים המצויים במהלך יישור שיניים.

בדיקה תקופתית אצל רופא השיניים

כדי למנוע התפתחות עששת עמוקה והופעת כאבי שיניים, מומלץ להגיע לבדיקה תקופתית סדירה אצל רופא השיניים אחת לחצי שנה. הבדיקה כוללת בדיקה קלינית של השיניים ורקמות הפה וכן ביצוע צילומי רנטגן מתאימים -

  • צילומי נשך לבעלי משנן מלא או עם כתרים בודדים - כל חצי שנה
  • צילום סטטוס - אחת לשנה נוסף לצילומי נשך כל חצי שנה - למטופלים עם שיקום חלקי או מלא נתמך שיניים או שתלים
  • צילום סטטוס מקבילית מיוחד אחת לשנה נוסף לצילומי נשך כל חצי שנה למטופלים הסובלים ממחלת חניכיים מתקדמת או כאלה שטופלה בעטיה בעבר

test