לקביעת תור התקשרו:

08-6219999

הוראות לאחר טיפול כירורגי

כיצד עליך לנהוג לאחר עקירה או כל ניתוח אחר בחלל הפה?

דימום, כאב ונפיחות במידה מסוימת הם תופעה נורמלית. צמצם את פעילותך למינימום במשך מספר שעות. הימנע מאכילה, שתייה ודיבור מיותר. אל תשטוף את הפה ואל תצחצח שיניים במשך 24 שעות. פעילויות אלה עלולות למנוע יצירה של קריש הדם, החיוני למהלך הריפוי התקין.

על מנת להקטין את הסיבוכים האפשריים ולהבטיח ריפוי טוב ומהיר, הישמע להוראות הבאות:

שליטה על הדימום

עם סיום הפעולה, שמור על לחץ קבוע על האזור המדמם באמצעות נשיכה של פד גזה שהונח במקום ע"י הרופא. הלחץ עוזר להקטין את הדימום ומאפשר יצירה של קריש דם באזור העקירה או הניתוח. הסר את פד הגזה בעדינות לאחר כ- 20 דקות.

במשך 24 שעות ניתן עדיין להרגיש רוק דמי בחלל הפה. במידת הצורך, ניתן להניח שוב על האזור המדמם פד גזה או שקית תה. עם הפסקת הדימום, ניתן לחזור לכללים הנכונים של היגיינה אוראלית.

הקלה על הכאב

עם סיום הפעולה יש להתחיל בלקיחת משככי כאבים על פי הוראותיו של הרופא המטפל, על מנת להקטין את אי הנוחות העלולה להיווצר עם חלוף השפעתו של חומר האלחוש המקומי. שימוש בקרח יכול גם הוא לתרום להקלה על אי הנוחות.

אם הכאב נמשך לאחר 24 שעות, יש להמשיך ליטול משככי כאבים.

הקטנת הנפיחות

עם סיום הפעולה יש להניח שקית קרח על האזור המנותח. יש להניח את הקרח למשך 20 דקות, להסירו למשך 20 דקות, להניח אותו שוב ל-20 דקות וחוזר חלילה. יש להמשיך נוהל זה ביממה הראשונה, על מנת למנוע התפתחות של נפיחות ניכרת ואי נוחות. אין צורך להשתמש בקרח בתום היממה הראשונה. ניתן לצפות לנפיחות למשך 10 ימים עד שבועיים ולחום גוף של 38 מעלות.

חשיבותה של ההיגיינה האוראלית

24 שעות לאחר הניתוח יש לשטוף את הפה בעדינות במי פה לפי הוראותיו של הרופא המטפל. יש לחזור על השטיפה לאחר כל ארוחה או 4 פעמים ביממה, במשך שבוע. שטיפת הפה חשובה ביותר, מכיוון שהיא מסירה שאריות מזון וחיידקים מאתר העקירה או הניתוח, מונעת יצירת זיהום ומקדמת את תהליך הריפוי. יש להבריש את הלשון במברשת שיניים יבשה, על מנת להקטין את הכמות הכוללת של חיידקים בחלל הפה.

יש להיזהר שלא לפצוע את אזור העקירה או הניתוח.

אכילה נכונה

אין לאכול או לשתות בשעתיים הראשונות. ביממה הראשונה יש לאכול אוכל רך וקר. יש להקפיד על שתייה מרובה בשעת הארוחות וביניהן. ניתן להתחיל לאכול אוכל קשה רק כאשר הלעיסה נוחה במידה מספקת.

אם יש בעיות...

אם תקפיד על ההוראות שצוינו כאן, אין סיבה שיהיו בעיות מיוחדות. במקרה של דימום חזק, כאבים עזים או קושי ניכר בפתיחת הפה, נא לפנות למרפאה בהקדם.

חשיבות המעקב

חשוב להגיע לביקורת, בדרך כלל לאחר כשבוע, על מנת לוודא שתהליך הריפוי מתקדם כיאות. יש לתאם את מועד המעקב עם סיום הפעולה.