לקביעת תור התקשרו:

08-6219999

מהי מחלת חניכיים וכיצד היא נוצרת?

מחלות חניכיים הן הגורם העיקרי לאובדן שיניים בקרב מבוגרים, אך הן יכולות להופיע גם אצל צעירים.

לרוב, המחלה מתפתחת ללא התראה ואינה מלווה בכאבים. יש חשיבות רבה לגילוי ולטיפול מוקדם במחלת חניכיים. מומלץ שכל מתרפא יעבור אצל רופא השיניים בדיקה של מצב החניכיים הכוללת צילומי רנטגן (סטטוס מקבילית מיוחד ו-4 צילומי נשך). אם המצב יצריך זאת, תיעשה בדיקה ע"י פריודונט (מומחה למחלות חניכיים) שיקבע מה הטיפול הנדרש.

מהם סימני מחלת החניכיים?

מאחר שהופעת מחלת חניכיים אינה מורגשת לרוב, ניתן וצריך לבדוק סימנים מקדימים שלה. אם הופיע אחד מהם, יש להיבדק ע"י רופא השיניים. הסימנים למחלת חניכיים הינם:

  • דימום החניכיים בעת צחצוח השיניים
  • חניכיים אדומות, נפוחות או רגישות
  • נסיגת חניכיים
  • הפרשה מוגלתית משולי החניכיים
  • שיניים ניידות (זזות)
  • ריח לא נעים מהפה

מה גורם להתפתחות מחלת חניכיים?

הגורם העיקרי להתפתחות מחלת חניכיים הוא רובד החיידקים (פלאק) – שכבה דקה של שאריות מזון וחיידקים מזיקים מסוגים שונים, הנוצרת בקביעות על פני השיניים ובגבול החניכיים. צחצוח נכון יום-יומי של השיניים מסיר את רובד החיידקים והינו הכרחי לשמירת בריאות השיניים והחניכיים. במידה ולא מסירים את רובד החיידקים, מצטברים עליו משקעים מהרוק והוא הופך למשקע מחוספס וקשה הנקרא "אבנית השן". החיידקים ברובד מפרישים רעלנים המגרים את החניכיים, גורמים לדלקת ובהמשך להרס רקמות העצם התומכת בשן ולנסיגתה. כך נוצר "כיס החניכיים". הכיס שבין החניכיים והשן מתמלא ברובד ובאבנית תת-חניכית אותם קשה להסיר. במצב זה קיים גירוי קבוע ודלקת של רקמות החניכיים והמשך ספיגת העצם והכיס הולך ומעמיק. בהעדר טיפול ועקב איבוד תמיכת העצם שנספגה, יאבדו השיניים את יציבותן ויהפכו לניידות עד כדי סכנה לנשירתן.